Slovenský raj je jedným najkrajším prírodným bohatstvom na Slovensku možno aj v celom regióne. O Národnom parku Slovenský raj počujeme skoro každý deň buď z médií, alebo aj od kamarátov, susedov, ktorí rozprávajú svojich zážitkoch počas dovolenky, ktoré zažili práve tu v Slovenskom raji.

Návšteva tejto oblasti Spiša človeka obohacuje nielen krásnymi scenériami prírody, ale povznesie aj vnútorne, dopĺňa vnútornú energiu a dostane človeka do stavu spokojnosti. Človek obohatený zážitkami sa vracia po dovolenke do každodenného života ako vymenený s plným elánom.

O histórií Slovenského raja sme už písali, teraz v tomto článku sa chcem zamerať na turistické zaujímavosti, ktoré čakajú na návštevníkov Slovenského raja.

Vieme, že Slovenský raj je charakteristický svojim členitým terénom, kde sa nachádzajú potoky, vodopády a rokliny, ďalej sú to krasové formy, ktoré sú ťažko prístupné a prekonateľné. Práve preto sa tu vybudovali turistické cesty, ktoré zabezpečujú formou rebríkov, mostov a mostíkov, reťazí bezpečný pohyb turistov.

Suchá Belá

Pre turistov je najvyhľadávanejším miestom v tejto oblasti je dolina potoka Suchá Belá, kde je vybudovaná turistická trasa, ktorá vedie priamo z turistického centra národného parku  Podlesku. Prechod cez toto údolie trvá približne dve hodiny ale poskytuje veľa krásnych pohľadov na okolitú prírodu. Objavíte tu krásnu tiesňavu a vodopády, ktoré budete prekonávať postupne pomocou rebríkov. Najvyšší vodopád na tomto úseku sa volá Mišov vodopád, ktorý má výšku skoro 30 metrov. Dĺžka turistickej trasy sú 4 km a predpokladaná doba presunu dve hodiny sa najčastejšie predlžuje. Pre turistov je dôležité, že turistická trasa je jednosmerná a tiesňava sa prekonáva proti smeru prúdu potoka. Celkovo prekonanie terénu sa považuje za náročné.

Prielom Hornádu

Druhým najvyhľadávanejším miestom Slovenského raja je Prielom Hornádu. Tento úsek má 16 km  a rieka Hornád sa tu za svoje pôsobenie zarezala do vápencovej skaly a vytvorila tu kaňon hlboký miestami až 300 metrov. Pre zaujímavosť  nájdete tu 7 mostov, 140 stúpačiek, 320 metrov reťazí a 70 metrov drevených lávok. Samozrejme tento úsek trasy je tiež je len pre náročnejších. Pokiaľ nechcete sa toľko namáhať môžete si vypožičať člny a môžete Hornád prekonať týmto spôsobom.

Ďalšími zaujímavými turistickými atrakciami do prvej päťky sú Tomášovský výhľad, Zejmarská roklina a obec Stratená. Samozrejme tých atrakcií je oveľa viac, ktoré by ste mali Vy samy objavovať pri návšteve Národného parku Slovenský raj.