O Slovenskom raji sme už veľa písali, niet divu, pretože je tu stále čo objavovať aj obdivovať. Je to jeden z najkrajších kútov našej vlasti. Buďme hrdí nato, že máme také prekrásne scenérie okolo nás.

V našom článku Vám dnes priblížime ďalšie turistické zaujímavosti z oblasti Slovenského raja.

Spišský hrad

O histórii Spišského hradu vieme pomerne veľa. Je to jeden z najväčších hradných komplexov Európy a celkom najväčší na Slovensku. Celkovú rozlohu hradu nemôžeme vynechať, ktorá predstavuje 41 tisíc m2. Hrad začali stavať v Uhorsku ešte v 12. storočí a postupne rozširovali a spevňovali počas ďalších 600 rokov. Archeologické vykopávky z miesta hradu poukazujú na skutočnosť, že hradný kopec bol obývaný už v 4. storočí pred naším letopočtom.

Hrad prežil aj tatársky vpád v roku 1241, kedy sa im nepodarilo hrad zdolať. Najrozsiahlejšie stavebné úpravy sa robili v 14. a 15. storočí. Hrad vlastnila medzi inými, rodina Thurzovcov a naposledy rod Csákiovcov od roku 1636 až do roku 1945. Hrad  bol obývaný a funkčný do roku 1703 a nakoniec vyhorel v roku 1780 a od tej doby len pustol.

Od roku 1993 sa Spišský hrad spolu s pamiatkami ako Spišské Podhradie, Spišská Kapitula ocitlo na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Samozrejme reštauračné a stavebné úpravy stáli veľmi veľa prostriedkov a námahy, ale úžasný výsledok stojí zato. Stále viac turistov sa chodí pozerať na Spišský hrad a obdivujú predkov, že čo dokázali postaviť.

Ski Vernár Studničky

Lyžiarske stredisko Vernár – Studničky sa nachádza v Spišskom regióne len 20 km južne od mesta Poprad na území Slovenského raja. Lyžiarske stredisko je pomerne známe a využívajú ho kvôli dobrým podmienkam na lyžovanie nielen začiatočníci, ale aj pokročilí lyžiari. Stredisko je vybudované a vybavené modernými technickými prostriedkami ako vleky a lanovky, zariadenia na technické zasnežovanie, sociálne zariadenia, ubytovacie priestory a podobne. Lyžiari z tohto strediska odchádzajú spokojní so službami aj s podmienkami pre lyžovanie.

Na území Slovenského raja a okolia stále nachádzame plno možností na rekreáciu, zábavu, kultúrne vyžitie, ale aj pre turistiku. O tom svedčia aj spomínané turistické zaujímavosti z oblasti Slovenského raja.