Levoča- historické mesto pod Tatrami leží v Prešovskom samosprávnom kraji pri diaľnici D1 medzi Popradom a Spišským Podhradím. Južne sa nachádza ďalšie významné mesto Spišská Nová Ves. Ako všetky mestá aj osady tak aj Levoča ťaží zo svojej dobrej geografickej polohy čo sa odzrkadľuje hlavne vo využívaní cestovného ruchu a svojej bohatej historickej minulosti.

O tomto meste počuli zrejme všetci ľudia a preto tu chodia často, aby si kultúrne pamiatky prezreli a pokochali krásou budov, sôch, obrazov. Levoča je chránená stredovekými hradbami a v strede mesta leží najvýznamnejšia pamiatka na európskej úrovni Chrám sv. Jakuba zo 14. storočia, kde sa nachádzajú svetoznáme diela Majstra Pavla. Ďalej sa tu nachádza mestská radnica z 15. storočia, klietka hanby zo 16.storočia, Bazilika Panny Márie , Evanjelický kostol. Nedávno Levoča – historické mesto pod Tatrami bolo zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, čo predstavuje obrovské uznanie nielen pre mesto, ale aj pre tých, ktorí preto aj konali, organizovali.

Hlavným cieľom vedenia mesta a odborných orgánov je ochrana kultúrneho dedičstva mesta a tým aj celého Slovenska. K tomu smeruje aj územný plán mesta, ktorého súčasťou je zachovanie stredovekého charakteru urbanizmu centrálnej zóny a revitalizácia historických objektov na Námestí Majstra Pavla. Toto námestie má tvar obdĺžnika  s rozmermi 100 x 400m a tu sa nachádzajú najkrajšie pamiatky, ktoré sa majú zachovať. Priamo v Levoči sídli reštaurátorský ústav, ktorý odborne zasahuje do opráv týchto významných pamiatok. V uplynulom období v meste bola rekonštruovaná aj historická mestská radnica, ktorá tiež láka turistov zo širokého okolia.

Pre mesto má veľký význam turizmus a práve preto sú aj veľké investície aj do tejto oblasti. Stavajú sa nové hotely, apartmány, penzióny a chaty, samozrejme aj nové turistické lákadlá.

Pre turistov významným lákadlom sú cyklistické cesty, ktoré sa využívajú v hojnom počte. Cesty sú dobre vybudované aj označené. Najlepšie sa jazdí smerom na Kežmarok a späť.

Pripomeňme aj pešiu turistiku , nájdeme tu peknú trasu v juhozápadnej časti Levočských vrchov. O všetkých trasách, ktoré sú k dispozícii sa musíte informovať na mieste.

Turistických zaujímavostí v okolí je veľa. Levoča – historické mesto pod Tatrami susedí tu s mestami Kežmarok, Poprad o ktorých sme už v minulosti písali, ale nezabudnime ani na Spišské Podhradie, na prekrásny Slovenský raj a na mnoho iných zaujímavostí.

Keď sa chystáte na výlet do tohto regiónu nezabudnite sa informovať pomocou agentúr o otváracích dobách rôznych inštitúcií a hlavne sa zamerajte na ubytovanie, aby ste nemali s tým problémy.

Prajeme Vám veľa krásnych zážitkov v regióne Levoča.